Kent Yazilim Belsoft Belediye Otomasyon Sistemi
 
  Bilgi Bankasi
  On-Line Tahakkuk
 

On-line tahakkuk, el terminalleri ile uygulanan, sahada sayaçlardan bilgi okuyan operatörlerin belediyeye geri gelerek veri aktarmasına gerek bırakmayan, okunan verilerin sisteme anlık işlendiği bir uygulama şeklidir.

2005 yılında ilk on-line Su Tahakkuk Sistemi Adana/Ceyhan Belediyesi’nde devreye girmiştir.  GSM operatörü ve mobil Casio cihazları ile kurulan bu sistemde, endeks okuma memurları okumaya çıkmadan önce cihazlarına abone bilgilerini aktarma zorunluluğundan kurtulmuştur.

Okumaya çıkmadan önce abone bilgilerini yüklemek, akşam okuma dönüşü hesap bilgilerini tekrar belediye sistemine aktarmak hem zaman alıcı hem de aktarım sırasında çıkabilecek sorunlar nedeniyle risk barındıran bir işlemdir.

On-line tahakkukta ise, cihaza abone bilgileri yüklenmez. Endeks okuma görevlisi, cihazıyla abonenin kapısına gider, GSM operatörü üzerinden belediyenin sunucusuna bağlanan yazılımı çalıştırır, belediyedeki veritabanından abone bilgilerini çeker, son endeksi yazarak tahakkuk hesabını yapar, ihbarnameyi mükellefe verir, bu hesaplama işlemi, anında belediyedeki sunucuya yine data hattı üzerinden işlenir.

Casio cihazlarıyla, otopark ve  pazaryeri tahakkukları da yapılabilmektedir.