Kent Yazilim Belsoft Belediye Otomasyon Sistemi
 
  Bilgi Bankasi
  KIOSK UYGULAMALARI
 

Kiosk Nedir

Kiosk; mikro işlemci kontrollü bir bilgisayar ve dokunmatik ekrandan oluşan bir sistemdir. Dış ortamlarda rahat kullanılması, zarar görmemesi ve estetik nedenlerden ötürü özel tasarımlı kasalar içinde saklanır.

Belediyeler kioskları bilgi sorgulama ekranları olarak kullanabilmektedir.

Kolay kurulabilir olması, düşük maliyeti ve kapladığı alanın küçüklüğü nedeniyle istenilen her yerde kullanılabilir. Kioskların ayaklı, duvara monte, dış mekan kiosku gibi çeşitli uygulamaları vardır. Kiosklar kablolu veya kablosuz iletişim (Wi-Fi, GPRS, 3G) ağları aracılığıyla birbirleriyle haberleşebilir, bir sunucu (server) aracılığı ile istenilen aralıklarla bilginin güncelleştirilmesi veya sunucuya on-line bağlantı kurulması sağlanabilir.

Kioskların Yapısal Özellikleri

Kiosklar monitör, kabin, bilgisayar sistemi ve ek donanımlar şeklinde gruplanabilecek temel bileşenlerden oluşur. Bu bileşenlerin kiosklara özgü bazı özellikleri bulunur.

Monitör :  Monitör bir kioskta işlevsel olarak birinci sıradaki donanımdır. LCD ekran ve dokunmatik teknolojilerin kullanıldığı kiosk monitörleri, kullanılan dokunmatik teknolojilere (Resistive, Capacitive, Surface Wave, Infrared) göre farklılık gösterir.

Kabin : Kiosk kabinleri projelerinize ve kullanım amacınıza göre standart bir kiosk modelinin tasarımına sahip olabileceği gibi işletmenize özel dizaynda yapılabilmektedir. Kiosklar, dış veya iç mekan kullanımına göre özel dayanıklılıkta üretilir.

Bilgisayar Sistemleri : Kiosklar, içlerine monte edilmiş mini pc sistemleri ve bunların üzerinde çalışan yazılımlar ile işlevlerini yerine getirir.

Kiosk Yazılımı :  Kioskun kullanım amacına veya projelerinize göre uzman ekibimiz tarafından özel yazılımlar üretilir. Bu sayede kiosk her türlü yapıya dönüşerek ihtiyaçlarınıza çözüm getirir.Kioskta yer alan yazılımların dokunmatik ekran ve ek donanımsal özellikleri (yazıcı, barkod okuyucu) destekleyecek şekilde özel olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Normal yazılımlara göre ekranlar daha büyük tasarlanmakta, kullanıcıdan alınması gereken bilgiler için ekran klavyesi ile girişler yapılabilmektedir.

Ek Donanımlar

Yazıcı; Kiosk için özel üretilmiş termal yazıcılar sayesinde kullanım alanlarına göre bazı durumlarda fiş, kupon, bilet gibi basılı çıktılar alınabilir.

Kart Okuyucu : Kiosk üzerine entegre edilecek kart okuyucu sayesinde kullanıcının ekran klavyesinden giriş yapmasına gerek kalmaksızın veri girişinin barkod aracılığı ile yapılabilmesi sağlanır.

Barkod Okuyucu : Kioska entegre edilecek barkod okuyucu sayesinde, kullanıcıdan alınacak verilerin girişi kolaylaştırılır.

Yukarıdaki donanımlar dışında ihtiyaçlarınıza veya projelerinize göre daha farklı donanımlar da kiosklara uzman ekibimiz tarafından entegre edilir.

Kiosk Kullanım Alanları

 • Kamu kuruluşları
 • Belediye hizmetleri
 • Alışveriş merkezleri
 • Sinema, tiyatro ve konser salonları
 • Havalimanı ve otogar gibi ulaşım kapıları
 • Müzeler, fuarlar
 • Eğitim ve sağlık kuruluşları
 • Restoranlar olmak üzere pek çok alanda kullanılabilir.

Kiosk Çözümleri

 • On-line Web Uygulamaları
 • Ürünlerin Tanıtımı
 • Mezarlık Bilgi Sistemi
 • Borç Sorgulama Ekranı
 • On-line Hizmet Çözümleri

gibi pek çok alanda çözüm üretilebilir.