Kent Yazilim Belsoft Belediye Otomasyon Sistemi
 
  Bilgi Bankasi
  e-Belediye
 

Belediyelerin kentliye daha kaliteli ve daha sürekli hizmet sunmasını sağlayan çağdaş uygulamalar bütünüdür.

Vatandaş e-belediye sistemi sayesinde borçlarını görebilir ve internet üzerinden kredi kartı ile ödeyebilir. e-Belediye sistemimiz on-line çalışmaktadır; borçlandırmalar ve ödemeler internet üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir.

e-Belediyede üyelik sistemi ile çalışan belediyelerde, vatandaş e-belediye yazılımı üzerinden verdiği sicil numaraları ile ilgili üyelik talep eder, belediyenin onayladığı siciller ve kullanıcı şifresi vatandaşa e-posta ile bildirilerek sistemi kullanması sağlanır.

Kredi kartı bilgilerinin internet üzerinden transfer güvenliğini sağlamak için e-belediye uygulaması SSL ile korunmaktadır.Firmamız bu konuda kendini dünyaca kanıtlamış Global Sign SSL Sertifikasını tercih etmektedir.Bunun yanında e-belediye uygulaması 3D Secure ile güvenli hale getirilmiştir.

3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin kartları internet ortamında kullanması engellenmektedir.

3D Secure, çalışma mantığı olarak şu adımlarla gerçekleşmektedir :

  •     Kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kartına bağlı bir şifre ve bir güvenlik soru - cevabı tanımlar.
  •     Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal işyerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümüne geçer.
  •     Kart sahibinin karşısına, bankası tarafından, işlem şifresini ve kişisel güvenlik mesajını soran bir pop-up ekran açılır.
  •     Kart sahibi şifresini girerek işleme devam eder. Şifre, banka tarafından doğrulanınca işlem tamamlanır.

Bankalara ait örnek 3D  Ekranları
Garanti Bankası
;

İş Bankası


Akbank